súťažná prehliadka Nové tváre slovenského jazzu 2010

Autor: Peter Lipa | 10.11.2010 o 19:52 | (upravené 11.11.2010 o 9:48) Karma článku: 2,88 | Prečítané:  582x

Celé to začalo kedysi dávno pred osemndesiatymdeviatym . Bolo to v Žiline a bolo to podľa vzoru našich českomoravských bratov z Přerova.

Celé to začalo kedysi dávno pred osemndesiatymdeviatym . Bolo to v Žiline a bolo to podľa vzoru našich českomoravských bratov z Přerova. Tam sa súťaženie v  jazze začalo koncom šesťdesiatych rokov. Nám to trvalo asi tak ďalších 20 rokov keď Žilina začala byť miestom ďalšieho festivalu, na ktorom porota rozdávala ceny , diplomy , sošky a gratulácie. Súťaženie v umení je tak trochu nezmysel, lebo kvalita výkonov kolektívov a jednotlivcov sú objektívne nemerateľné. Športovci to majú oveľa jednoduchšie. Aj tak sa mi ale zdá že pre nováčikov na poli umeleckm je súťaž dobrým prvým krokom do budúcej možno dlhotrvajúcej kariery. Aj ja som kedysi súťažil a rád na to spomínam. Dôležté je nerobiť poradie. To je predsa blbosť.   Ale my na súťažnej prehliadke nových tvári slovenského jazzu - NTSJ (to je úplne nová skratka, aby som to celé nemusel opakovať), poradie nerobíme, takže mladí sa nemusia báť že budú  tretí alebo desiaty. My len oceníme tých ktorí sú najlepší. O ostatných taktne pomlčíme. Ale dôležité je prísť a zahrať si pred očami a ušami porotcov a kolegov z iných kapiel.  Po koncerte porotcovia - profesionálni hudobníci, bez okolkov povedia jednotlivým účinkujúcim čo si o ich výkone myslia. Toto je asi najdôležitejšia časť celej súťaže. Takáto situácia sa Novým tváram už asi nezopakuje nikdy v živote. Tohto roku sa nám prihlásilo 18 účinkujúcich. To je rekord! Kto by povedal, ze ambícia hrať náročnejšiu inštrumentálnu hudbu je taká nákazlivá? Tým sa však trochu zdvihla aj laťka pre tých čo sa dostanú do finále. Prvé kolo je výberové. Tam vyberáme z prihlášok a nahrávok. Tentoraz sme pozvali do Bratislavy 6 súťažiacich. V jednom prípade sme riešili malú dilemu. Polvica jednej formácie je z Čiech. Akceptovali sme ich, lebo keď sme modelovali situáciu v ktorej by sme sa nachádzali keby prišla prihláška  vynikajúceho sólistu - Slováka s kompletne zahraničnou kapelou tak by sme ju museli akceptovať tiež. Darmo máme v názve NT”S”J. 28.11. sa teda stretneme v Nu Spirit-e. Už sa celkom teším. Za tie roky sa tam ukázali aspoň raz všetci mladí ktorých dnes registrijeme ako profesionálov , v minulom roku napríklad vynikajúca speváčka Zuzana Mikulcová. A vo svetlej pamäti mám súťažné vystúpenie Stana Palúcha. Po koncerte sme mali všetci členovia poroty chuť si s nim zahrať.

Peter Lipa

Postúpili:  Béreš & Švidraň duo /Liptovský Mikuláš/, skupiny Sang Nomád /Nové Zámky, Zlín/,  Jazzster /Trnava/, Tokoly trio /Banská Bystrica/ , Unknown artists /Bratislava/ a speváčka Ester Wiesnerová /Partizánske

Finále sa uskutočni 28.11.2010 o 14.00 hod. V Nu Spirir Clube /Šafárikovo nám/ v Bratislave

Do poroty zasadnú okrem mňa  Matúš Jakabčič, Štefan Bartuš, Marián Ševčík, Ľubomír Šrámek a Marián Jaslovský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Taliansku padla vláda, Salvini čaká na príležitosť

Stabilitu Talianska má v rukách prezident.

Dnes píše Jakub Pavlús

Nie je tréma ako Threema

Z tej Kočnerovej však nesmú vzniknúť vtipné príbehy na dlhé večery.


Už ste čítali?